Opera Śląska to neoklasycystyczny, ponad stuletni budynek, który jest ozdobą Bytomia. Projekt tej budowli wykonał berliński architekt Aleksander Böhm. Początkowo była ona siedzibą bytomskiego Teatru Miejskiego. Liczy 432 miejsca. W 2005 roku została otwarta nowa sala koncertowa im. Adama Didura, znajdująca się w budynku filharmonicznym. Zawiera ona 176 miejsc.
Inauguracja Opery Śląskiej miała miejsce 1 października 1901 roku. Za datę rozpoczęcia powojennej działalności opery przyjmuje się 14 czerwca 1945 roku. Premierę miała wtedy „Halka” Stanisława Moniuszki, która była pierwszym powojennym przedstawieniem operowym w Polsce. W czasie Świąt Bożego Narodzenia można było ją usłyszeć w nadawanej transmisji radiowej.
Twórcą śląskiego teatru operowego był światowej klasy artysta: Adam Didur. Pod jego kierunkiem Opera Śląska zyskała miano „kuźni talentów” oraz podniosła swój status do roli pierwszej sceny operowej w kraju. W tym czasie dołączyły do niej zespoły z repatriowanej Opery Lwowskiej.
Od początku swej działalności pracowała również w objeździe. Znana jest we Włoszech, a także w Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Danii, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Francji, Czechach i na Węgrzech. Jest jedyną sceną operową w Polsce, która odbyła dwukrotne tournèe po Stanach Zjednoczonych, prezentując „Halkę”. Zespół Opery Śląskiej ma na swoim koncie liczne nagrania koncertowe. Jako pierwszy teatr operowy w kraju został uhonorowany „Złotą Płytą” oraz „Platynową Płytą” w 2003 roku za nagranie opery Verdiego „Nabucco”. Może również poszczycić się publikacją Tadeusza Kijonki „Pół wieku Opery Śląskiej 1945-2000”.
Opera Śląska może pochwalić się dorobkiem ponad 250 premier oper, operetek oraz baletów. Zaprezentowała wszystkie dzieła operowe Moniuszki, utwory Szymanowskiego, Twardowskiego, Maklakiewicza, Różyckiego, Rudzińskiego, Świdra, a także Bairda. Jej repertuar obejmuje ponadto prawie cała twórczość Pucciniego, najważniejsze dzieła Verdiego oraz liczne opery Mozarta. Od początku działalności śląskiego teatru operowego na jego scenie prezentowano również dzieła baletowe. W Bytomiu odbyła się pierwsza w powojennej Polsce premiera baletu „Pan Twardowski”, którą zrealizował Stanisław Miszczyk.
Od 1988 roku miejsce dyrektora naczelnego i artystycznego zajął Tadeusz Serafin.