Opera Śląska

Opera Śląska to neoklasycystyczny, ponad stuletni budynek, który jest ozdobą Bytomia.  Projekt tej budowli wykonał berliński architekt Aleksander Böhm. Początkowo była ona siedzibą bytomskiego Teatru Miejskiego. Liczy 432 miejsca. W 2005 roku została otwarta nowa sala koncertowa im. Adama Didura, znajdująca się w budynku filharmonicznym. Zawiera ona 176 miejsc.

Inauguracja Opery Śląskiej miała miejsce 1 października 1901 roku. Za datę rozpoczęcia powojennej działalności opery przyjmuje się 14 czerwca 1945 roku. Premierę miała wtedy „Halka” Stanisława Moniuszki, która była pierwszym powojennym przedstawieniem operowym w Polsce. W czasie Świąt Bożego Narodzenia można było ją usłyszeć w nadawanej transmisji radiowej.

Opera Śląska

Twórcą śląskiego teatru operowego był światowej klasy artysta: Adam Didur. Pod jego kierunkiem Opera Śląska zyskała miano „kuźni talentów” oraz podniosła swój status do roli pierwszej sceny operowej w kraju. W tym czasie dołączyły do niej zespoły z repatriowanej Opery Lwowskiej.

Od początku swej działalności pracowała również w objeździe. Znana jest we Włoszech, a także w Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Danii, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Francji, Czechach i na Węgrzech. Jest jedyną sceną operową w Polsce, która odbyła dwukrotne tournèe po Stanach Zjednoczonych, prezentując „Halkę”. Zespół Opery Śląskiej ma na swoim koncie liczne nagrania koncertowe. Jako pierwszy teatr operowy w kraju został uhonorowany „Złotą Płytą” oraz „Platynową Płytą” w 2003 roku za nagranie opery Verdiego „Nabucco”. Może również poszczycić się publikacją Tadeusza Kijonki „Pół wieku Opery Śląskiej 1945-2000”.

Opera Śląska może pochwalić się dorobkiem ponad 250 premier oper, operetek oraz baletów. Zaprezentowała wszystkie dzieła operowe Moniuszki, utwory Szymanowskiego, Twardowskiego, Maklakiewicza, Różyckiego, Rudzińskiego, Świdra, a także Bairda. Jej repertuar obejmuje ponadto prawie cała twórczość Pucciniego, najważniejsze dzieła Verdiego oraz liczne opery Mozarta. Od początku działalności śląskiego teatru operowego na jego scenie prezentowano również dzieła baletowe. W Bytomiu odbyła się pierwsza w powojennej Polsce premiera baletu „Pan Twardowski”, którą zrealizował Stanisław Miszczyk.

Od 1988 roku miejsce dyrektora naczelnego i artystycznego zajął Tadeusz Serafin.

 

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz